Musicscaper (SK) 24.11.2009

JAN VYTÁSEK: LOST AND FOUND (CD/GOOD DAYS RECORDS/2008)

V čase zúriacej česko-slovenskej Superstar sa akosi pozabúda na ďalších skvelých českých či slovenských interpretov. Nepochybne medzi nich patrí aj pražský spevák a skladateľ Jan Vytásek. Ten síce nepotreboval prejsť Superstar, ale niekoľkým súťažiam sa v minulosti nevyhol tiež (Bohemia a Zlín talent). Osobne nie som zástancom takýchto talentovaných súťaží, kto má talent a odhodlanie, presadí sa aj bez nich, ale nech.

Prelomom Jana Vytáska sa stal rok 2001, keď mu ČT natočila a odvysielala profil a klip k jeho vlastnej piesni Přísahám, ktorá sa potom s úspechom hrávala v niektorých českých rádiách. Po skusoch s muzikálmi, šantámami, kabaretmi, klasikmi a reviválmi sa v roku 2006 vrátil k pôvodným pop-rockovým koreňom a urobil veľmi dobre, lebo s príležitostnou sprievodnou kapelou Blackbirds si odvtedy počína nad očakávanie dobre. To všetko hovorím predovšetkým slovenským čitateľom, pre ktorých je meno tohto tridsiatnika relatívne neznáme.

V spomínanom pop-rockovom duchu sa nesie aj jeho autorský debutový album s českými i anglickými skladbami. V podstate ide o anglickú verziu s českými bonusmi. Po málo presvedčivej titulnej skladbe Lost And Found, prichádza pohodová Shine Through The Night a potom už podľa mňa najvydarenejšia vec So Little To Long For You, ľahko rockovo odetá, ale autorsky i interpretačne inovačne svieža. I Swear To You je príliš podobná jednej skladbe Bon Joviho, ktorej názov mi teraz nejde na rozum, za spomenutie v nej stojí ale krásne gitarové sólo. Je počuť, že Vytásek spieva s oduševnením, čím sa elegantne snaží utajiť svoj hlasový rozsah. Úprimná Book Of My Dreams pokračuje v pomerne ospanlivej nálade, konkrétne pri tejto skladbe to však myslím v kladnom význame a celkové pocity z nej sú naozaj dojímavé. Verím, že nejedna ubolená duša pri nej vyroní aj pár sĺz. Keď končí, človek má až pocit sklamania, prečo bola len tak krátka.

Pomalé tempo, ale už v oveľa popovejšej nálade pokračuje aj vo Foolish Things, tá skôr pripomína niekdajší Police a nebyť charakteristického spevu Vytáska by mohla byť pokojne zaradená aj do Queen výberoviek. Práve tu sa mi zdá, že hlasovo má spevák najväčšie problémy, ale čert to vezmi, keď sa to dobre počúva. Mainstreamové rozhlasové stanice by mohli vysielať tento album celé dni dokola a poslucháči by boli spokojní. Ani The Day When I Met You nevybočuje z nastavenej šablóny, album tak dostáva celistvý ráz. Sólo je tu naopak poslabšie, ale celkovo neruší, dvojhlasy ich výrazne prevyšujú.

Úplne inou kávou je One More Chance, krásny slaďáčik s klavírnym podkladom, v ktorej sa baladický Bon Jovi mení cez Eltona Johna až ku prakoreňom The Beatles. V mojom rebríčku druhý vrchol albumu, skladbu by som ako programový dramaturg púšťal v rádiu minimálne dvakrát do dňa. V týchto pasážach albumu si Vytásek už užíva každú sekundu priestoru, ktorú mu v nahrávacom štúdiu (určite nie lacnom, pretože zvukovo je to nadpriemerné) dali. Občas sa motívy opakujú, ale sú precítené, precízne a na každom vyspievanom slovku si dáva spevák adekvátne záležať. Vybrnkáva si, necháva sa unášať na príjemných melódiách, občas pritlačí, aby to nebolo jednotvárne, ale čo je najdôležitejšie, je úprimne presvedčivý. Škoda, že nie všetky noci sú v živote také príjemné ako v jeho Lonely Nights.

Summer Blues trochu vyčnieva z nabudenej atmosféry, ale v skutku je príjemným osviežením. Jan Vytásek dokazuje, že ani morské prúdy s búrlivejšími vlnami mu nie sú cudzie a tie dvanásťtaktové kolísavé rytmy zvláda so svojským rytmickým napätím. České ekvivalenty ako bonusy sú umne zaradené pre domáce publikum, čo považujem za premyslený ťah, oveľa lepší ako keď niekto pridáva zremixované alebo r´n´b/dubovo upravené pôvodné skladby.

Keď Jan Vytásek spieva „prísahám, že to nechcem vzdať“, verím mu a držím mu palce, aby mu nikto „nebral krídla“ pri príprave ďalšieho albumu. Na pop-rockové pomery ide o veľmi vydarené dielko, ktorého úroveň pravdepodobne nedosiahne ani jeden z finalistov práve prebiehajúcej Superstar. Zážitkom musí byť aj koncertné prevedenie Vytáskových skladieb, ktoré, ak to len vzdialenostne bude trochu možné, si určite nenechám ujsť. A to i napriek tomu, že na popové koncerty veľmi nechodím.

Zoznam skladieb:

Lost And Found
Shine Through The Night
So Little To Long For
I Swear To You
Book Of My Dreams
Foolish Things
Taken By A Suprise
The Day When I Met You
One More Chance
Lonely Nights
Summer Blues

Bonusy:

Jen málo schází nám
Od chvíle co te znám
Přísahám
Bez Tebe noci prázdny jsou

Vydavateľstvo: Good Day Records, 2008

Žáner: pop-rock

Web: www.janvytasek.com

Hodnotenie: 7/10

Písané pre MusicServer.sk. http://music.server.sk/recenzie/detail/38744-jan-vytasek-lost-and-found/

24.11.2009/ Recenzie demonštrantov/ Rob Verdi/ žiadny príspevok

Leave a Comment