Musicscaper (SK) 14.1.2010

Jan Vytásek: Nie som prostitútka (exkluzívny rozhovor pre Musicscaper)

(Přepis rozhovoru, originál zde: http://www.musicscaper.sk/?clanok=1651)

„Trh s fyzickými CD, respektíve so všetkým, čo sa točí, je nenávratne preč. Veľké kapely jazdia turné za turné, niektorí aj preto, že im zmizli príjmy z predaja CD. Nedokážem si predstaviť, že by v dnešnej dobe ľudia kupovali CD masovo. Je to len pre zberateľov ako suvenír – so škatuľkou, bookletom a tak. Všetci z toho aj tak urobia empétrojku, pretože dnes sa aj diskman považuje už za stredovek. “

Hudba má silu uviesť veci do pohybu, burcovať ľudí, aby sa prebudili zo svojho Matrixu

V čase zúriacej česko-slovenskej Superstar sa akosi pozabúda na ďalších skvelých českých či slovenských interpretov. Jedným z nich je pražský spevák a skladateľ Jan Vytásek. Ten dokázal vydať svoj debutový album Lost And Found aj bez podpory veľkého vydavateľa a pritom zaznamenať slušný úspech u širokej verejnosti. Český Bon Jovi sa zdatne prediera domácou pop-rockovou scénou a je na najlepšej ceste poraziť konkurentov vychádzajúcich z rôznych talentových súťaží.

Od vydania albumu Lost And Found ubehol nejaký ten piatok. Ako ste spokojný s albumom vy s odstupom času?
Album vyšiel u malého vydavateľstva s nulovou možnosťou reklamy. A popravde, nemal som ani chuť ponižovať sa pred takzvanými sponzormi, ktorí ma v minulosti už neraz podrazili. Dva roky som na nich robil ako inkognito recepčný a niečo som si zarobil ako muzikant. Na reklamy a úplatky ale už neostalo. Takže, keby bol album akokoľvek dobrý, nemôže dosiahnuť ani štvrtinovú úspešnosť ako napríklad album od Sony BMG, ktorá má doslova prsty všade a automaticky umiestňuje svoje kone do rádií, hitparád a zásadných súťaží popularity. Ide len o biznis ako povedzme s pracím práškom a poslucháč je ten posledný, na koho sa berie ohľad. Asi ťažko sa preto niekedy objavím v Českom Slávikovi. Ale úprimne povedané, ani mi to veľmi nevadí. Mojou cieľovou skupinou sú predovšetkým ľudia a nie biznismeni. Som muzikant a robím hudbu pre ľudí. A tým, ktorí moje CD objavili, sa moje pesničky páčili. Skvelú recenziu som dostal dokonca zo zahraničia, z Music Nashville.

Automaticky sa ponúka otázka, kedy bude ďalší album?
Momentálne mám v hlave ďalšie dva (smiech). Materiálu je hodne. Nový album ale chcem urobiť inak, tak teraz vymýšľam, ako by to bolo zase lepšie. Časť už som natočil, niečo sa objaví na vianočnom singli „Přání“, ktorý bude pravdepodobne k stiahnutiu na mojej webovej stránke ako darček.

Jedným z krstných otcov albumu bol aj Petr Janda. Z plánovaného spoločného turné s Olympicom vzišlo?
Bohužiaľ, áno. Po krste to vyzeralo nádejne a dohodli sme sa s Petrom na množstve vecí. Bol veľmi kamarátsky, mal som z toho dobrý pocit. Ale potom to dostala na stôl manažérka, ktorá si spočítala, že na to, aby jej Vytásek začal zarábať, by ho zo začiatku musela trochu podporiť. A to sa jej asi nechcelo, s Olympicom to mala isté. Takže z niekoľkých plánovaných akcii vzišlo a zoškrtalo sa to na pár koncertov. Vyzeralo to, akoby manažérka čakala, kým Petra ten kolegiálny záchvev a rozmar prejde a mňa prestane neustále sa ponúkať. Nakoniec zostal jeden koncert, ktorý si, podľa mňa, presadil sám Petr Janda. Aj tu ma však pritlačil ku stene zvukár, ktorý vyhlásil, že keď mu nedám 5000 korún na ruku, moju kapelu neozvučí. A keďže som o koncert s Olympicom stál, tak som si peniaze požičal a dal mu ich, aj keď som vedel, že idú nazmar jemu do vrecka. Na druhej strane je ale taká prax, že predskokani bežne platia hviezdam veľké peniaze, aby si mohli pred nimi zahrať. Kolegialita ani kamarátstvo sa dnes nenosia. S Petrom sme občas v kontakte, ale myslím si, že to z jeho strany bol len akýsi kolegiálny záchvev, s tým, že si možno spomenul na svoje začiatky a chcel byť kamarátsky. Písal som mu nedávno ohľadom vianočných koncertov, ale odpoveď bola, že vraj tam má hosťov dosť…

Ako sa staviate k tomu, keď vás ľudia prirovnávajú k českému Bon Jovimu?
Fakt? Ak mám byť úprimný, tiež som to niekde započul. Vzhľadom k tomu, že Bon Jovi je jedným z mojich naozaj najväčších idolov, tak je to pre mňa, pri všetkej úcte, sebareflexie a skromnosti, veľká česť.

Budete niekedy spievať aj o politike?
Aj keď sa odporúča spevákom byť nestranným, môj názor je iný. Hudba je aj proti reakciou a reflexiou na život okolo nás a má silu uviesť veci do pohybu, burcovať ľudí, aby sa prebudili zo svojho Matrixu, ktorý je každodennou realitou. Je potrebné občas na niečo poukázať a občas pichnúť do osieho hniezda. Inak by boli z ľudí obyčajné ovce a peňaženky pre politikov a to by nebolo dobré. Robia to úspešne aj Bon Jovi, Bono s U2 i iní. Teda, pokiaľ hudba pomôže podporiť dobré veci a zmeny k lepšiemu, tak rozhodne áno. Po tejto stránke vám veľa napovie aj môj nový pripravovaný singel.

Ako vyzerá skladateľský proces Jana Vytáska? Máte po toľkých rokoch už nejaké zaužívané zvyky alebo je to vždy dielom nejakej náhody okamžitého pocitu, stopy niečoho prežitého? Zaznamenávate si napríklad nápady do mobilu?
Všetko dohromady. Niečo ma inšpiruje, niečo som zažil, niečo chcem vyjadriť. Hudba je pre mňa ventil a terapia. Nápadov a tém sa každý deň objavuje hodne. Hlavne témy sú dôležité – čo chcete povedať, čo vás trápi alebo teší a pritom stále môžete zostať pritom, že je to „len“ pesnička. Pravdu poznáte len vy a vaše blízke okolie. A mobil? Áno, popri útržkov papierikov všade po vreckách je to skvelá vec. Hodne veľa vecí som napísal minulý rok i na hotelových izbách. Spustíte minikameru a nápad si ihneď natočíte.

Prijímate účasť na firemných akciách?
V zásade sa im nevyhýbam, pokiaľ sa správajú ku mne slušne. Ale vyberám si, pretože nie som prostitútka. Z týchto peňazí potom financujem nahrávanie a vystúpenia, ktoré nie sú tak zárobkové.
Aký je váš názor na fenomén doby – sťahovanie hudby z internetu. Ako vnímate gesto napríklad skupiny Radiohead, ktorí ponúkli CD na internete a nechali na fanúšikov, aby sa sami rozhodli, za akú sumu si ju stiahnu, teda nakoľko si ich hudbu vlastne vážia?
Pokiaľ je mizerná distribúcia, alebo je platňa predražená len preto, aby si vydavateľ napchal brucho, potom je sťahovanie tá správna facka. Ale potrebná je určitá rovnováha. Radiohead urobili revolučný počin. Ale podľa mňa, bežný konzument, pokiaľ nie je skalným fanúšikom, vždy siahne po tom, čo je zadarmo.
Ako sa podľa vás bude vyvíjať hudobný priemysel? Predaj CD neustále klesá, čoraz viac sa downloaduje. Myslíte si, že príde nejaký, dnes ešte nepoznaný, technologický tresk, ktorý
znova dostane hudbu a jej konzumáciu do normálnych koľají?
Je to smutná pravda, ale trh s fyzickými CD, respektíve so všetkým, čo sa točí, je nenávratne preč. Veľké kapely jazdia turné za turné, niektorí aj preto, že im zmizli príjmy z predaja CD. Nedokážem si predstaviť, že by v dnešnej dobe ľudia kupovali CD masovo. Je to len pre zberateľov ako suvenír – so škatuľkou, bookletom a tak. Všetci z toho aj tak urobia empétrojku, pretože dnes sa aj diskman považuje už za stredovek. Pochopiteľne sa to odráža aj na kvalite nahrávok. Nejakú budúcnosť vidím v DVD – teda hudba so zvukom, ale predaje „Zlatých platní“ a miliónov predaných nosičov sú asi navždy preč.

Nikdy ste nepocítili nutkanie nachystať niečo pre detského publikum? Mám na mysli niečo ako robil Peter Nagy… Človek v istom období života máva také chute vrátiť sa do detských čias…
Moje ranné detstvo je spojené s The Beatles. Tam to vtedy začalo, pri filme Perný deň. Ale moje detstvo bolo trochu iné. Mne by možno skôr sedelo niečo, čo urobil Meky Žbirka v Songs For Children. Ale k tomu som ešte nedozrel. Možno tak napísať hudbu k rozprávke… Áno to by mohlo byť fajn.

Na aké časové obdobie vopred si robíte plány? Čo konkrétne sa chystáte v blízkej budúcnosti realizovať?
Momentálne do januára 2010. Naložil som si toho trochu viac, takže je to hodne rozbehnutý kolotoč organizovania. Natáčanie, manažérske veci od prenájmu sály a techniky až po skúšanie, aranžovanie a scenáre vystúpení… Som zainteresovaný doslova vo všetkom. Prvá vec je dokončenie videoklipu na aktuálnu pieseň Bob Idol Song v češtine i angličtine. Okrem toho ďalší singel, ďalej Vianočný koncert. No a do toho zasahujú už festivaly na budúcu sezónu, takže sme si to teraz rozdelili s mojim gitaristom, pretože na jedného človeka je to naozaj dosť a ja nechcem, aby sa to odrazilo na prípravách na vystúpenia pre ľudí, o ktorých ide predovšetkým. Do budúcna uvažujem o zriadenie aspoň malého tímu, aby som sa nemusel starať o organizáciu vecí a mohol sa čo najviac sústrediť predovšetkým na hudbu a vystupovanie. Tak uvidíme…

Foto: Petr Zatloukal

6 thoughts on “Musicscaper (SK) 14.1.2010

 1. Wow, wonderful weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you made blogging glance easy. The overall glance of
  your site is magnificent, let alone the content material!
  You can see similar here najlepszy sklep

 2. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have
  discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to contribute & help other customers like its helped me.
  Good job. I saw similar here: Sklep internetowy

 3. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar art here:
  Najlepszy sklep

 4. Hello! Do you know if they make any plugins
  to assist with SEO? I’m trying to get my site to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!
  You can read similar article here: Backlinks List

 5. Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?

  you made blogging glance easy. The full glance of your web site is magnificent,
  let alone the content! You can see similar here najlepszy sklep

Leave a Comment