Jan Vytásek - Biografie | Jan Vytásek

Bio

Mohli jste jej v průběhu let vidět ve skupinách Professor, Lightmotif, PartyLeaders, a své domácí sestavě Jan Vytásek & Blackbirds.

Pražský pop rockový písničkář se objevil se kdysi jako nejmladší účinkující v koncertní verzi muzikálu Vlasy, jako finalista top 10 v soutěžích Bohemia talent a Zlín talent 2001 a prošel několika žánry od revivalového repertoáru (Beatles, Queen) a klasičtějšího belcantového repertoáru k vlastní pop-rockové písničkářské tvorbě. ČT 1 vybrala tehdy jeho autorskou skladbu Přísahám, kterou odvysílalo i pár rádií. Následovalo protloukání přes bary, hudební soutěže, muzikálové konkurzy, soukromé a firemní večírky, pokusy o vlastní kapelu a natočení autorského alba.

V roce 2008 vydal kompletně za vlastní finance a ve vlastní produkci pop-rock-countryové českoanglické debutové autorské album “Lost And Found” – Ztracený a znovunalezený, (vydalo Good Day Records 2008), které získalo velmi pochvalné recenze. Oslovená česká media deska nezajímala, proto dostala první recenzi paradoxně nejdříve v magazínu Music Nashville v USA, Indies Islands USA, poté na Slovensku a nakonec i v Čechách. Cd podpořili a pokřtili Petr Janda a bývalý tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone  (video zde) a přineslo především singly Shine Through The Night (rotace např. TV Óčko) a Přísahám (I Swear To You), která se dodnes objevují v playlistech nezávislých médií. Objevil se i jako předskokan skupiny Olympic a několika dalších. (A kdyby se počítaly i firemní akce a galavečery, zahrnovalo by předskokanství i jména jako Blue Effect, Chinaski, No Name, Karel Gott, Lucie, a mnoho dalších …). Mimo jiné i na pár českých festivalech jako Benátská noc a JamRock 2009. Kromě České republiky účinkoval doposud i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Německu a Anglii a dalších státech Evropy. V roce 2010 získal Zvláštní cenu poroty za píseň „Make A Wish“ (Přání) na mezinárodním festivalu v Polsku (video zde). V roce 2012 bodoval i v pražské folkové Portě – neoficiální #3. autor: Jen málo schází nám, oficiální #2 interpret: Přísahám, #1 autor: Přísahám a rovněž byl pozván jakožto laureát na mezinárodní festival v Polsku se svojí skladbou v doprovodu místního symfonického orchestru (video zde).

V roce 2013 vydal DVD+MP3 album “Live@Joe” záznam živého koncertu obsahujícím některé coververze, starší autorské skladby a novinky. Album získalo pochvalnou recenzi v Rock’n’Pop. Věnuje se občas psaní písní i pro jiné interprety-nedávno například zhudebnil text Michala Horáčka “Going For The Ride” a píseň byla zařazena v aranžmá Petra Maláska do koncertního programu “Recitál Speciál”.

3.12.2015 vyšel dlouho avízovaný ojedinělý projekt – konceptuální písničkářské album “Ženský kalendář – Volume I.“ Album se směsí popu, rocku a amerického country vznikalo 2 roky ve vlastní produkci, z velké části ve vlastnoručně postaveném studiu Blackbird, s přispěním hostů (Norbi Kovács, Martin Linhart, atd…). Výsledný mix obstaral Milan Cimfe ze studia Sono a písně s videoklipy „Plamínky“, „Angelina“ a „Lady M“ se i bez podpory velkých vydavatelství nárazově objevují v nezávislých radiových stanicích, podobně jako dříve “Přísahám” či “Shine Through The Night” (rotace CZ/SK TV Óčko). Pokřtilo se 12.4.2016 a kmotry alba se stali textař Michal Horáček (video) a reportér Tomáš Kraus (článek zde).

V dubnu 2016 se Honza umístil ve finále pražské Porty – 2.místo coby autor (Plamínky) a 1.místo jako interpret. V červnu 2016 získal se svojí písní Lady M 2. místo z 226 soutěžících z 16 zemí na Mezinárodním festivalu Carpathia v Polsku. V červnu 2016 získal zvláštní ocenění poroty Porty Řevnice za pěvecký výkon.

Na podzim 2017 navázal spolupráci se slovenským producentem Jurajem Kupcem (No Name, J. Kirschner, P. Cmorik) a první vlašťovkou byl singl a videoklip “Řeka lávy”. Se znovuobnovenou skupinou odstartoval další kapitolu koncertem v klubu Music City.

V roce 2018 opět skóroval v Polsku na mezinárodním festivalu Carpathia. Z cca 300 soutěžících se probojoval do finálové osmičky a získal dvě ocenění poroty (viz video). Na podzim zabodoval v litevském Kaunasu. Kromě vlastních skladeb, jeho výkon s písní “We Are The Champions” vyústil ve zvláštní cenu pořadatele a velmi povedené vystoupení na koncertě v Žalgaris Aréně (video).

Kromě vlastních koncertů a působení se věnuje skládání písní, produkci a nahrávání i pro jiné interprety a je velmi vyhledávaným interpretem pro galavečery a firemní eventy.

Na jaro 2020 bylo ohlášeno nové autorské album pod taktovkou producenta Juraje Kupce a příznačným názvem “Ze života periférní hvězdy”. Vydání alba bylo odloženo kvůli “koronavirové krizi” a zákazům vlády.  Ale singly “Na houpačce” a “Stmívá se”  již nárazově vysílaly v českém éteru např. Country radia. Singl “Týna” se stal od prosince 2020 v každodenní rotaci stálicí Radia Contact.

Na jaře, po nenadálé smrti kolegyně z cover skupiny Lightmotif se jí rozhodl po 12 letech opustit.

Spojil se s přítelem a producentem Jurajem Kupcem a pustili se do dokončování desky.

21.4.2022 vyšlo dlouho očekávané album “Na houpačce” a získalo obratem skvělé recenze v Rock’n’Pop. Deska začala zajímat i média (viz záložka z tisku), ale především je o ní zájem na koncertech.
“Na houpačce je má nejvyzrálejší deska. Je na ní všechno, co jsem chtěl a co jsem potřeboval říct. Když bylo album hotové, byl jsem vnitřně nesmírně klidný, protože jsem věděl, že jsem uzavřel jednu svou životní kapitolu.”

V květnu 2022 byl osloven skupinou Prague Queen, věnující se hudbě britské legendy, aby jako zastoupil roli frontmana.
“V dávné minulosti jsem dostal pár nabídek od Queen tribute kapel, ale odmítal jsem je. Nechtěl jsem si hrát na nikoho jiného a stavět na tom kariéru. Když jsem ale nedávno, po mnoha letech a třech autorských deskách, dostal nabídku od kapely složené z českých hudebních legend, které mi řekly,  že si to mohu dělat po svém, přestal jsem vzdorovat, a přidal jsem se jako host. V rozhodnutí mi pomohli slavní kolegové Marc Martel a Jordan Trey… Je to vedle mých koncertů takový více než příjemný vedlejšák”
Premiéra proběhla 11.6.22 v Markvartovicích.

Na velké festivaly se mu coby málo známé tváři zatím moc dostat nedaří. V létě ho ale čeká více vlastních koncertů, s kapelou i s doprovodným pianistou Radimem Linhartem a na podzim křest alba. Rovněž vyjde vánoční EP, na kterém se připomene i s klasičtějším repertoárem. Chystá také koncerty v kostelích v celé republice.