Bio

Mohli jste jej v průběhu let vidět ve skupinách Professor, Lightmotif, PartyLeaders, Prague Queen a své domácí sestavě Jan Vytásek & Blackbirds.

Pražský pop rockový zpěvák a skladatel se objevil se kdysi jako jeden z nejmladších účinkující v koncertní verzi muzikálu Vlasy, jako finalista top 10 v soutěžích Bohemia talent a Zlín talent 2001 a prošel několika žánry od revivalového repertoáru (Beatles, Queen) a klasičtějšího belcantového repertoáru k vlastní pop-rockové tvorbě. ČT 1 vybrala tehdy jeho autorskou skladbu Přísahám, kterou odvysílalo i pár rádií. Následovalo protloukání přes bary, hudební soutěže, muzikálové konkurzy, soukromé a firemní večírky, pokusy o vlastní kapelu a natočení autorského alba.

V roce 2008 vydal za vlastní finance a ve vlastní produkci pop-rock-countryové českoanglické debutové autorské album „Lost And Found“ – Ztracený a znovunalezený, (vydalo Good Day Records 2008), které získalo velmi pochvalné recenze. Oslovená česká media deska nezajímala, proto dostala první recenzi paradoxně nejdříve v magazínu Music Nashville v USA, Indies Islands USA, poté na Slovensku a nakonec i v Čechách. Cd podpořili a pokřtili Petr Janda a bývalý tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone  (video zde) a přineslo především singly Shine Through The Night (rotace např. TV Óčko) a Přísahám (I Swear To You), které se dodnes nárazově objevují v playlistech nezávislých médií. Objevil se i jako předskokan skupiny Olympic a několika dalších. (A kdyby se počítaly i firemní akce a galavečery, zahrnovalo by předskokanství i jména jako Blue Effect, Chinaski, No Name, Karel Gott, Lucie, a mnoho dalších …). Dostal se i na některé české festivalech jako Benátská noc a JamRock 2009. Kromě České republiky účinkoval doposud i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Německu a Anglii a dalších státech Evropy. V roce 2008 zastoupil laureáta Marka Ztraceného na koncertě pro radio Rzeszów a v polské cd kompilaci 4 kultury. Díky svému výkonu získal možnost představit se jako host festivalu s celovečerním koncertem pro několikatisícové publikum.
Když pak v roce 2010 na jemu přislíbené místo v hlavním čase festivalu prosadili sponzoři Ewu Farnou, přihlásil se opět jako „pouhý“ soutěžící … a získal Zvláštní cenu poroty za píseň „Make A Wish“ (Přání) (video zde).
V dubnu 2012 bodoval i v pražské folkové Portě:
neoficiální #3. autor: Jen málo schází nám,
oficiální #2 interpret: Přísahám
#1 autor: Přísahám.
V červenci 2012 byl opět pozván jakožto laureát festivalu Carpathia se svojí skladbou „I Swear To You (Přísahám)“ v doprovodu Zigmunta Kukly a Symfonického Orchestru Podkarpackie Filharmonie. (video zde).

V roce 2013 vydal DVD+MP3 album „Live@Joe„, záznam živého koncertu obsahující některé coververze, starší autorské skladby a novinky.  Album získalo pochvalnou recenzi v Rock’n’Pop.

Pro Michala Horáčka zhudebnil jeho text „Going For The Ride“ a píseň byla zařazena v aranžmá Petra Maláska do koncertního programu „Recitál Speciál II.“

3.12.2015 vyšel dlouho avízovaný ojedinělý projekt – konceptuální písničkářské album “Ženský kalendář – Volume I.“ Album se směsí popu, rocku a amerického country vznikalo 2 roky ve vlastní produkci, z velké části ve vlastnoručně postaveném studiu Blackbird, s přispěním hostů (Norbi Kovács, Martin Linhart, atd…). Výsledný mix obstaral Milan Cimfe ze studia Sono a písně s videoklipy „Plamínky“, „Angelina“ a „Lady M“ se i bez podpory velkých vydavatelství nárazově objevují v nezávislých radiových stanicích, podobně jako dříve „Přísahám“ či „Shine Through The Night“ (rotace CZ/SK TV Óčko). Pokřtilo se 12.4.2016 a kmotry alba se stali textař Michal Horáček (video) a reportér Tomáš Kraus (článek zde).

V dubnu 2016 se opět umístil ve finále pražské Porty – 2.místo coby autor (Plamínky) a 1.místo jako interpret.
V červnu 2016 získal se svojí písní „Lady M“ 2. místo na Mezinárodním festivalu Carpathia v Polsku, v konkurenci 226 soutěžících z 16 zemí. Doma pak zvláštní ocenění poroty Porty Řevnice za pěvecký výkon.

V září 2017 navázal spolupráci se slovenským producentem Jurajem Kupcem (No Name, J. Kirschner, P. Cmorik) a první vlašťovkou byl singl a videoklip „Řeka lávy“.

V roce 2018 opět skóroval v Polsku na mezinárodním festivalu Carpathia. Z cca 300 soutěžících se probojoval do finálové osmičky a získal dvě ocenění poroty (viz video).
Na podzim zabodoval v litevském Kaunasu. Kromě vlastních skladeb, jeho výkon s písní „We Are The Champions“ od Queen vyústil ve zvláštní cenu pořadatele a velmi povedené vystoupení na koncertě v Žalgaris Aréně (video).

Na jaro 2020 bylo ohlášeno nové autorské album pod taktovkou producenta Juraje Kupce a příznačným názvem „Ze života periférní hvězdy“ (později „Na houpačce“). Vydání alba bylo odloženo kvůli „koronavirové krizi“ a zákazům vlády.  Ale singly „Na houpačce“ a „Stmívá se“  již nárazově vysílaly v českém éteru např. Country radia. Singl „Týna“ se stal od prosince 2020 v každodenní rotaci stálicí Radia Contact.

Na jaře 2022, po nenadálém úmrtí kolegyně z cover skupiny Lightmotif se skupinu rozhodl po 12 letech opustit.

Spojil se opět s přítelem a producentem Jurajem Kupcem a pustili se do dokončování desky.

21.4.2022 vyšlo dlouho očekávané album „Na houpačce“ a získalo obratem skvělé recenze v Rock’n’Pop. Deska začala zajímat i média (viz záložka z tisku), ale především je o ní zájem na koncertech.
„Na houpačce je má nejvyzrálejší deska. Je na ní všechno, co jsem chtěl a co jsem potřeboval říct. Když bylo album hotové, byl jsem vnitřně nesmírně klidný, protože jsem věděl, že jsem uzavřel jednu svou životní kapitolu.“

V květnu 2022 byl osloven skupinou Prague Queen, věnující se hudbě britské legendy, aby zastoupil roli frontmana. „V dávné minulosti jsem dostal pár nabídek od Queen tribute kapel, ale odmítal jsem je. Nechtěl jsem si hrát na nikoho jiného a stavět na tom kariéru. Když jsem ale, po mnoha letech a třech autorských deskách, dostal nabídku, přidal jsem se jako host. V rozhodnutí mi pomohli slavní kolegové Marc Martel a Jordan Trey… Byl to vedle mých koncertů takový více než příjemný vedlejšák, ale s vedením kapely jsme se nakonec neshodli“. Své hostování ukončil v únoru 2023. Repertoár Queen mu však už natolik chyběl, že v březnu 2023 založil vedlejší projekt Queenheart s podtitulem „žádná imitace, ale především emoce, sdělení a osobitý přednes“

Na jaře 2023 vyšly skladby „Most“ a „Tebe nedostanou„, které napsal a produkoval pro zpěvačku Shimonu. Staly se hymnou nadačního projektu Melodio.

V téže době byl přizván do projektu se sopranistkou Monikou Sommerovou a německým tenoristou Thorstenem Büttnerem nazvaným „Koncert bez hranic“, který propojuje svět pop rocku a opery a věnuje se operním áriím, muzikálu a hudby ze světa filmu.

V září 2023 pokřtil album Na houpačce. Křest se odehrál na palubě botelu Vodník na Vltavě a kmotrem alba se stal Ivan Hlas.

V listopadu 2023 se stal členem projektu 4 Rockeři.

V prosinci 2023 vyšlo první EP album „Vánoční I.“, které obsahuje dvě autorské písně, fůzi pop-rocku a belcanta v písni Miserere a klasické koledy. EP natočil sám ve svém studiu Blackbird. Ve dvou písních přispěl Wenca Březina na basu a dospělí i dětští sboristé, album pak smíchal bubeník Blackbirds Tomáš Piala. Vydání EP provázelo i několik pop-klasických Vánočních vystoupení v kostelech po republice.

Jana Vytáska s kapelou na velkých festivalech – coby méně známou tvář – vidět nemůžete, ale v současné době účinkuje jako host v několika projektech a koncertuje s kapelou, s doprovodným pianistou, nebo sólově, s programem ze svých autorských alb a oblíbenými coververzemi pop-rockových hitů v osobitém podání.