Jan Vytásek - Biografie | Jan Vytásek

Bio

Mohli jste jej v průběhu let vidět ve skupinách Professor, Lightmotif, PartyLeaders, a své domácí sestavě Jan Vytásek & Blackbirds.

Pražský pop rockový písničkář se objevil se kdysi jako nejmladší účinkující v koncertní verzi muzikálu Vlasy, jako finalista top 10 v soutěžích Bohemia talent a Zlín talent 2001 a prošel několika žánry od revivalového repertoáru (Beatles, Queen) a klasičtějšího belcantového repertoáru k vlastní pop-rockové písničkářské tvorbě. ČT 1 vybrala tehdy jeho autorskou skladbu Přísahám, kterou odvysílalo i pár rádií. Následovalo protloukání přes bary, hudební soutěže, muzikálové konkurzy, soukromé a firemní večírky, pokusy o vlastní kapelu a natočení autorského alba.

V roce 2008 vydal kompletně za vlastní finance a ve vlastní produkci pop-rock-countryové českoanglické debutové autorské album “Lost And Found” – Ztracený a znovunalezený, (vydalo Good Day Records 2008), které získalo velmi pochvalné recenze. Oslovená česká media deska nezajímala, proto dostala první recenzi paradoxně nejdříve v magazínu Music Nashville v USA, Indies Islands USA, poté na Slovensku a nakonec i v Čechách. Cd podpořili a pokřtili Petr Janda a bývalý tajemník Freddieho Mercuryho Peter Freestone  (video zde) a přineslo především singly Shine Through The Night (rotace např. TV Óčko) a Přísahám (I Swear To You), která se dodnes objevují v playlistech nezávislých médií. Objevil se i jako předskokan skupiny Olympic a několika dalších. (A kdyby se počítaly i firemní akce a galavečery, zahrnovalo by předskokanství i jména jako Blue Effect, Chinaski, No Name, Karel Gott, Lucie, a mnoho dalších …). Mimo jiné i na pár českých festivalech jako Benátská noc a JamRock 2009. Kromě České republiky účinkoval doposud i v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, Německu a Anglii a dalších státech Evropy. V roce 2010 získal Zvláštní cenu poroty za píseň „Make A Wish“ (Přání) na mezinárodním festivalu v Polsku (video zde). V roce 2012 bodoval i v pražské folkové Portě – neoficiální #3. autor: Jen málo schází nám, oficiální #2 interpret: Přísahám, #1 autor: Přísahám a rovněž byl pozván jakožto laureát na mezinárodní festival v Polsku se svojí skladbou v doprovodu místního symfonického orchestru (video zde).

V roce 2013 vydal DVD+MP3 album “Live@Joe” záznam živého koncertu obsahujícím některé coververze, starší autorské skladby a novinky. Album získalo pochvalnou recenzi v Rock’n’Pop. Věnuje se občas psaní písní i pro jiné interprety-nedávno například zhudebnil text Michala Horáčka “Going For The Ride” a píseň byla zařazena v aranžmá Petra Maláska do koncertního programu “Recitál Speciál”.

3.12.2015 vyšel dlouho avízovaný ojedinělý projekt – konceptuální písničkářské album “Ženský kalendář – Volume I.“ Album se směsí popu, rocku a amerického country vznikalo 2 roky ve vlastní produkci, z velké části ve vlastnoručně postaveném studiu Blackbird, s přispěním hostů (Norbi Kovács, Martin Linhart, atd…). Výsledný mix obstaral Milan Cimfe ze studia Sono a písně s videoklipy „Plamínky“, „Angelina“ a „Lady M“ se i bez podpory velkých vydavatelství nárazově objevují v nezávislých radiových stanicích, podobně jako dříve “Přísahám” či “Shine Through The Night” (rotace CZ/SK TV Óčko). Pokřtilo se 12.4.2016 a kmotry alba se stali textař Michal Horáček (video) a reportér Tomáš Kraus (článek zde).

V dubnu 2016 se Honza umístil ve finále pražské Porty – 2.místo coby autor (Plamínky) a 1.místo jako interpret. V červnu 2016 získal se svojí písní Lady M 2. místo z 226 soutěžících z 16 zemí na Mezinárodním festivalu Carpathia v Polsku. V červnu 2016 získal zvláštní ocenění poroty Porty Řevnice za pěvecký výkon.

Na podzim 2017 navázal spolupráci se slovenským producentem Jurajem Kupcem (No Name, J. Kirschner, P. Cmorik) a první vlašťovkou byl singl a videoklip “Řeka lávy”. Se znovuobnovenou skupinou odstartoval další kapitolu koncertem v klubu Music City.

V roce 2018 opět skóroval v Polsku na mezinárodním festivalu Carpathia. Z cca 300 soutěžících se probojoval do finálové osmičky a získal dvě ocenění poroty (viz video). Na podzim zabodoval v litevském Kaunasu. Kromě vlastních skladeb, jeho výkon s písní “We Are The Champions” vyústil ve zvláštní cenu pořadatele a velmi povedené vystoupení na koncertě v Žalgaris Aréně (video).

Aktuálně se nejvíce věnuje skládání písní, produkci a nahrávání i pro jiné interprety a koncertování po českých hudebních kavárnách a klubech a je velmi vyhledávaným interpretem pro galavečery a firemní eventy, sólo i se svojí doprovodnou skupinou Blackbirds.

Na jaro 2020 bylo ohlášeno nové autorské album pod taktovkou producenta Juraje Kupce a příznačným názvem “Ze života periférní hvězdy”. Vydání alba bylo odloženo kvůli “koronavirové krizi” a zákazům vlády.  Ale singly “Na houpačce” a “Stmívá se”  již nárazově vysílaly v českém éteru např. Country radia.

Singl “Týna” se stal od prosince 2020 v každodenní rotaci stálicí Radia Contact.