Lady M (Stříbro hvězd) – Vánoční zázrak 2014

Dali jsme to dohromady a byla to neuvěřitelná story. Přečtěte si o ní! 97% lidí pracovalo bez nároku na honorář…udělali jsme si to hezký :)…

Klip na Lady M…malý vánoční zázrak

 

 

 

Úvod. Mohl bych to nazvat aneb „jak podvodnice vytvořila nechtěně dokonalý tým“ a vůbec bych nepřeháněl… Je to velká, dlouhá story, o které napíšu podrobně později. Ve stručnosti, kdy se pokusím objem informací zkrátit z tisíce na deset, to zkusím vysvětlit.

film.pas.blog-lady.m

Asi víte, že jsem nedávno dotočil videoklip na Angelinu. Natáčení se zúčastnila mimojiné tehdejší známá Ivana. Figurovala jako Klucká (ale podle pozdějšího pestrého rejstříku policie bylo pravé jmého Hlušičková)… Znal jsem jí z jednoho našeho úzkého okruhu známých a neměli jsme o sobě zrovna pozitvní mínění. Ale v Humpolci jsme si to vyříkali a vše proběhlo v pohodě.

Jak se to stává, oslovila mě později tahle slečna, která se prezentovala jako zkušená v reklamě a jako produkční. Chtěla po mě nejdříve písničku do reklamy a pak scénář s tím, že mi chce pomoci se více prosadit. Jednalo se o nabídku na videoklip, vybrala se Lady M. Já další klip vlastně točit nechtěl, zrovna jsem dotočil ve vlastní produkci Angelinu a potřeboval jsem voraz, protože mě čekalo natáčení desky, demosnímku pro festivaly a hodně hraní ke konci roku. Moje podmínka byla – žádné vlastní financování, žádné obvolávání lidí. Dodám jen scénář, obrazový a lokační ferman, ohlídám si „režii“… Proběhla jednání s kameramany a několik dní před natáčením jsem začal dostávát varovné zprávy. I strejda Google už s ní měl svojí zkušenost, stejně jako mí kolegové-např. kapela Volant, Mára Ztracený nebo Petr Poláček… Měli jsme mezitím několik schůzek v pavučině lží, které začala spřádat.  Měla spoustu řečí o tom, koho všechno obvolala, koho zařídila, ve kterých pořadech budeme účinkovat a podobně. Nejsem naivní, v téhle „branži“ jsem několik let a vím, že nic není jen tak… Zdálo se to jako pohádka a já měl pocit, že to konečně někdo vzal do ruky a já se můžu soustředit především na „tvoření“ a někdo jiný bude dělat „byznys“… Asi proto jsem jsem jí pořád chtěl dát šanci, navzdory tomu, co jsem slyšel… Nicméně vrozená podezíravost se mi vyplatila, když jsem stihl obvolat herce a varovat zástupce známých osobností Jana Přeučila či Květy Fialové, co v klipu měli být. Díky tomu jsem poznal spoustu nových skvělých lidí…

Nápad –  proč klip o Stříbru hvězd? K Vánocům jsem neměl v období puberty a později nijak vřelý vztah. Byla to doba přetvářek, kompromisů, ústupků, stresu… No nicméně v pozdějších letech jsem se to snažil zvrátit a najít v tom to dobré a to se mi povedlo. A chtěl jsem se o to podělit. Výzva pro aktéry do klipu byla něco jako:“Hele pojďme si to udělat hezký, zkusit zvýraznit to, že nejde o drahé dárky ale o to být s těmi, které máme rádi. A pro další roky budeme mít tenhle čas spojený i s tím, že jsme společně pracovali na fajn věci…“. Metafora „stříbra hvězd“-textu v písni Lady M, mohl být vánoční stromek a šaty mámy baletky pro děcko, pro staršího pána stříbrné vlasy jeho ženy co s ním prošla dobrým i zlým, třpytky ve výstřihu profesionální společnice, jiskřičky v oku barmanky po které touží mladý kluk, svítící výloha pro bezdomovce… Tyto postavy jsem do klipu obsadil, symbolizujíce pohledy několika různých párů či postav a jejich story v předvánočním čase.

Potvrzení doměnek. Varování probíhala dál, ale já musel dohrát hru se slečnou a nechat jí, aby se před týmem „odkopala“, prozradila se. Byla to ona co kontaktovala (přes facebook) některé lidi, a já je pak musel nenásilně navést na to co se děje a nechat jí, aby se postupně prozradila přede všemi. Pár dní před natáčením jsem začal dostávat varovné zprávy. Bylo snadné odkud. Slečna produkční měla údajně bloknutý telefon a půjčovala si od různých (podvedených) lidí telefon-tím získali naše čísla. Ta směs toho, že jsem chtěl, aby to byla pravda, že se někdo stará, že mi někdo pomáhá…a směs toho nedělat si předsudky a toho, že vím, že je snadné šlápnout vedle…to, že jsem jí chtěl dát šanci se očistit a dokázat, že JE schopná produkční, i to mě vedlo k tomu, že jsem zkoušel jet dál a nechat jí, ať se ukáže… Stalo se. Zde hodně, vážně hodně zkracuji, bylo by to na 4 stránky… Tedy:

Dohodla rozhovor do jednoho plátku, redaktorka měla hrát v klipu, prý její kamarádka. Vyšlo najevo, že se vůbec neznají. Paní, u které bydlela a jejíž životní tragedii se snažila medializovat jí asi den před natáčením vyhodila a varovala lidi. Bylo to snadné, protože slečna produkční stále neměla funkční telefon a půjčovala si ho od všech-tak paní získala naše čísla. Tahle paní jí měla údajně zdrogovat, její syn měl být hacker, který jí hacknul účet na facebooku ze kterého posílal zprávy aktérům klipu a jiným. Jejím největším přítelem byl Facebook. Díky němu znala různá zákoutí lidí, vystupovala jako jejich známá a hledala všechny co jí mohli být prospěšní. Náhodou objevila kameramana, ona, co zařídila byt a slečnu barmanku, která měla být její kamarádka (nebyla). V den natáčení se vše začalo hroutit. Ale to už jsem věděl svoje. Herci nebyli, a z těch co měli být nikdo nic nevěděl, neměl scénář, instrukce, nic. Ujal se mě kamarád, který zaskočil, vozil mě po lokacích a já obvolával.

Kameraman vzpomínal na kuriozní chvíli, kdy slečna produkční zvonila na jiný zvonek u jiného domu a neznala ani příjmení své kamarádky u které jsme měli točit-místo té, která jí údajně zdrogovala. Jak jsem se později dozvěděl, ona „kamarádka“ jí viděla ten den prvně. Další věc, kterou jí nelze upřít dokonalá dávka drzosti. Povedlo se. Všechno bylo jinak, asi tři lidé od slečny produkční dorazili, ale nevěděli vůbec nic, co budou hrát, co mají mít na sebe, kdy mají kde být… Zázrakem jsme zamakali a první den natočili většinu materiálu. Druhý den jsem musel odpískat. Slečna produkční zatím byla schopná během uplynutého dne lhát všem do očí, všem hercům, že jsou blbí a že všechno věděli a že všechno zařídila, zatím stihla provolat několika lidem kredit (svůj tel. měla prý zablokovaný) a půjčit si nenávratně peníze. A druhý den, kdy měla do 10.00 v souladu s podepsanou smlouvou složit peníze za paní Fialovou, pochopila a zmizela.

Vánoční zázrak. Seděli jsme večer druhý den na pivu s pár lidmi a bilancovali. Věděl jsem, že klip dokončím, ale ne do Vánoc, jak byl záměr. Modelka Hanka se zeptala, co mi všechno chybí…postavy a tak…a začala obvolávat. A najednou to jelo… Začali se přidávat lidi s iniciativou. Někdo sehnal postavy, někdo zařídil povolení na lokacích natáčení, někdo sehnal kostýmy, já přemluvil kameramana… Našli jsme termín, všichni zamakali… A povedl se bez nadsázky Vánoční zázrak. Byla to makačka, kdy jsme lítali jako fretky, šlo stranou jídlo, pauzy, bloudění, parkování na modrých zónách-protože na magistrátu byla byrokracie, nebo to pro jistotu nikdo nebral…skluz… feťáci co nás rušili na Masaryčce…prostě se jelo…a vedle toho ale provázely natáčení momenty, kdy jsem si fakt říkal:“Fakt se tohle děje?“. Přijeli lidé z Pardubic, z Kralup nad Vltavou, kameraman z Brna, z různých částí Čech…a 90% z nich něchtělo nic a řekli, že se jim ten nápad libí, že to chtějí podpořit… Okradený chlapík Petr Dvořák co nám sehnal auto s taxikářskou značkou a půjčil nám ho na natáčení (za nic) a pak sehrál roli bezdomovce. Manažér Květy Fialové, muzikant a producent – druhý Petr Dvořák (shoda jmen :)), který sehrál taxikáře, Hanka Lanková která se ujala produkce a sehrála společnici a výpravčí, Lukáš Jehlička co mi dělal asistenta a zjistil kriminální spis, kde jsem viděl, kolik podvodů má slečna produkční od roku 2007 za sebou… Uff… No a také kameraman Roman Matýšek, který si ode mě nechtěl nechat ani proplatit náklady za ubytování a točil bez jediné zmínky v den svých narozenin (???!!!). Bonbónkem byla ochota členů policejní stanice na Masaryčce, která nám poskytla azyl šatny a od policisty jsem dokonce dostal čaj…

Byl jsem během toho přizván do skupiny, která se slečnou produkční Hlušičkovou/Kluckou zabývá a obsahuje i důkazy o její činnosti. Ale paradoxně…beru-li to kolem a kolem, slečně se povedlo nevídané. Totiž, že dala dohromady nevídaný skvělý tým. Ona nechtěně přenesla to, co já chtěl zvýraznit v klipu-do reality. Totiž, že na Vánoce chce být leckdo podvědomě lepší, chce věřit v dobré věci, chce podpořit dobrou věc, setkává se s lidmi a užívá si jejich přítomnosti, spolupracuje, spolutvoří, spolu-je. Nevím, proč zrovna tohle píšu já, notorický samotář, který paradoxně leckde působí jako velmi společenský :)…

Díky tomuto natáčení zase více věřím, že je v Čechách více dobrých lidí, fakt mě to hřeje. A za to jsem vděčný. Paradoxně i „slečně produkční“ která to nechtěně stmelila a uvedla do pohybu. Ano. Její záměr byl nás podvést, u leckterých se jí to povedlo, ale díky ní se dal dohromady skvělý tým, který-navzdory úskalím, které způsobila-pomohl klip dokončit. A to je bez nadsázky malý vánoční zázrak, který si budeme my všichni zůčastnění pamatovat jako světlý bod jednoho času předvánočního roku 2014.

 

1 thought on “Lady M (Stříbro hvězd) – Vánoční zázrak 2014

  1. Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you ever
    been running a blog for? you make running a blog look easy.
    The entire look of your website is magnificent,
    as neatly as the content material! You can see similar here dobry sklep

Leave a Comment