Vytyho vánoční apel

Jasně. Valí se to na nás, nervozita stoupá, nevraživost také. Ten tam je duch Vánoc, svátků dobré vůle. Tak snad jen krátký apel pro počtení v polední pauze či jindy, aneb pohled toho jak to vnímám já. Upřímně, celý tenhle kolotoč se mě moc netýká. Jako muzikant zažívám frekvenci v hraní, firemní večírky vrcholí a jak říká náš kapelník „bude na jogurty“… Ale nutno říci upřímně, že mě (nás) to baví. Máme také možnost vnímat ve které firmě to „šlape“ a ve které zaměstnanci prostě „musí“ na večírek aby se tam „ukázali“… Pozorovat to nestranně je zajímavé a jak jsem psal, nás to baví. Někoho se špetkou kamikaze jako jsem já možná moc a hrál bych nejraději 6x týdně, takže je určitě je dobře, když pak přijde vánoční pauza na občerstvení ducha i těla…

No a já jsem si řekl, že do 26.12. nevkročím do ŽÁDNÉHO nákupního centra ve městě… Moje rodina myslím pochopí i to, že raději některé dárky „doděláme“ v lednu, než abychom se nervózně prodírali neomalenci, hulváty a venku pak kapsáři a agresivními bezdomovci, na které zpovzdálí klidně přihlíží projíždějící policie ČR a pomáhá a chrání… Ne. Tam mě jistě nepotkáte.

Charitu udělám snad jen tím, že proberu šatník, vyházím oblečení, které nenosím a dám je do sběrny textilu. Nesl jsem deky a spacáky bezdomovcům na Vltavské…No, nenašel jsem je tam… Pak jsem viděl dva spící, tak jsem něco položil vedle nich a šel jsem…

Odmítám komerčnost svátků, odmítám nervozitu a chaos v domácnostech, protože se MUSÍ vyzdobit byt protože jsou Vánoce. Nic se nestíhá, hrozí poranění nožem při kuchání nebohé ryby, z televize reklamy řvou ještě možná agresivněji, protože tupci KUPUJTE KUPUJTE KUPUJTE!!! Proto co nejméně televize.

Pro mě jednoznačně byt, topení, zázvorový čaj. A Mr. Bean. Scénky,na které jsme jako puberťáci čekali, které jsme si půjčovali na „véháeskách“ (to už dnešní puberťáci nemohou znát, to je posun doby stejně jako jsem si já pouštěl v dětství staré nahrávky na mámině cívkovém magnetofonu Sonet duo… Měl „magické zelené oko“ které se rozsvítilo, když jste ho pustili. Pamatuje někdo?). Využívám tedy ten klad, že dnes je to všechno dostupné a mám je na DVD nebo v „avíčku“. Dost boduje i film Láska nebeská, která mi zaručeně navodí atmosféru Vánoc. K Anglii mám fajn vztah už od Beatles, takže mrknout na Anthologii, nebo něco „anglického“ je fajn. A staví to residenční štít všemu tomu hnusu, který z Vánoc udělali obchodníci, lidská nenažranost a pošlapání všeho hezkého, co na svátcích bylo, co jsem vnímal jako malý kluk.

Takže bych všem přál jen to, aby se zamysleli nad tím, proč a co vlastně slaví. Jak moc to má společného s bezuzdným nakupováním zbytečností. Zamyslet se nad tím, o čem tyto svátky byly. Zkusit zavolat lidem, které mají rádi anebo lépe-sejít se s nimi. Vystoupit ze stáda a odprostit se od toho, co si kdo myslí, když neudělám to či ono co „se běžně dělá“. Až jednou budeme bilancovat…kdo Vás za to pochválí? Bude důležité, že jste dělali dojem na lidi, které třeba ani nemáte rádi a nestrávili jste čas s těmi se kterými byste ho strávit chtěli? Dá Vám někdo další možnost? Snad si to uvědomí více a více lidí.

Představme si Vánoce v Praze bez lidí, co do Vás strkají, bez přeplněných tramvají, bez předraženého svařáku, kapsářů na Staromáku. Bez lidí, co si z nich chtějí urvat to svoje, aby si šli koupit něco, co vlastně ani nechtějí. Nebo koupit někomu něco co nechce, aby sami „měli splněno“. Bez televize a připitomělých pořadů, dělaných evidentně pro byznys a jedno použití, zacílených na ty nejtupější lidské povahy a pokleslý humor či recyklované citáty a vtipy starých komiků…

Moje Vánoce se k takovým každým rokem blíží. A takové, nebo i lepší přeju Vám všem.

Posílám píseň „Přání“. Je o tom, když se hrabete z něčeho ven, pořádně se rozhlédnete a vidíte, že jsou na světě věci které tu byly a budou. Země, Měsíc, hvězdy. A můžeme si představit či zkusit ucítit tu vřelost té „jiné síly“. Představit si to, že nám vlastně fandí.

A neboli slovy textu: „Já vím, že půjdu dál, když za každou spadlou hvězdu přání mám“…

 

 

Zapomeňme na to, co z Vánoc udělali lidi dnes. Připomeňme si, jak a proč je slavili dříve…

Užijte si to :)…

Leave a Comment